DOROST: Domácí ztráta bodů

V neděli 4.6.2023 odehráli naši dorostenci 25. Kolo Krajské soutěže DASYN domácím zápasem proti Kopřivnici. Bohužel, jak už skóre napovídá, nebyl to pro nás bodový zápas. Naši borci tak v tabulce zůstávají na třetí příčce už o 6 bodů za Kopřivnicí a jen o 4 body před čtvrtým Starým Městem.

Naši borci nastoupili do zápasu opět bez svých hlavních opor, které neustále sužují zranění. Sestava díky tomu doznala opět menších změn. Najít ideální sestavu bez výše zmíněných není vůbec jednoduché. I když výsledek zápasu napovídá něčemu jinému, tak musím říct, že se to trenérovi Kamilovi Zíchovi povedlo. Sestava fungovala od prvních minut zápasu dobře. V obraně nebyla jiná možnost než na stopera postavit Ondru Pohludku a Sebastiána Vraňáka. Oba dva jsou dlouhodobě naše velké jistoty. Po stranách jim sekundovali Jirka Staroba a žák Marek Georgiovský, velké překvapení z minulého zápasu ve Václavovicích, kde odehrál v obraně výborný zápas a tak si své místo v základní sestavě rozhodně zasloužil. Ve středu hřiště se postavili Robin Foldyna s Honzou Čagalou. Pro Robina nic nového, Honza si ale na tuto roli musí zvykat, protože dříve pravidelně nastupoval na beku, kde to zvládal na výbornou. Bohužel střed sestavy se nám kvůli zraněním rozpadl, tak věříme, že Honza se svými zkušenostmi a schopnostmi tuto roli zvládne také dobře. V záloze jim sekundovali Tomáš Špok a Petr Jeník. Do útoku se tentokráte se Šimonem Ochmanem vydal Honza Zícha. A samozřejmě v bráně náš jediný gólman, ale výborný gólman Vašek Koloničný. Na lavičce byli nachystaní nastoupit do zápasu žáci Martin Čtvrtka, Antonín Řeha, Filip Skotnica a Nicolas Smolík.

Jak jsem už předeslal, celý první poločas fungovala naše sestava dobře. Ano, nebylo to ideální a podle poločasového skóre 0:2 může každý namítnout, že není co chválit. Já jsem ale jiného názoru a dovolím si i přesto kluky pochválit. Všichni odvedli na hřišti srdnatý a houževnatý výkon. Borci se snažili celou dobu plnit předzápasové pokyny trenéra, který jim je neustále připomínal i během celého zápasu a naše hra tak byla během prvního poločasu konzistentní, plná pěkných fotbalových momentů a pro oko diváka příjemná. Soupeř ale hrál v zadu na jistotu a směrem dopředu hrál v podstatě pouze na brejky. Jenže ono pouze není úplně tak výstižné. Tyto brejky měla Kopřivnice velice dobře natrénované, nebyly to žádné náhodné výpady, ale cílená taktika, jak nečekaně utíkat naší „nic nečekající“ obraně. Naši obránci to tak neměli vůbec jednoduché a tak se blížila pravděpodobnost vyprodukování nějaké té naší chyby. Bohužel jsme tak postupně v 19.minutě a 30.minutě zápasu inkasovali po individuálních chybách do této chvíle našich dvou bezchybných stopérů. A tak jsme do druhého poločasu nastupovali s nelehkým úkolem udělat něco s tímto vývojem zápasu. Taktika, kterou se trenér snažil svým svěřencům naordinovat, však nefungovala na 100% a tak jsme postupně inkasovali další tři branky. Čtvrtá branka padla možná z hraniční ofsajdové pozice, ale na tohle se nelze v 86.minutě zápasu vymlouvat. Dovoluji si odhadnout, že taktika trenérovi výcházela tak možná na 50%. A důvod? Podle mě jednoduchý. Našim borcům chybí pravidelná tréninková příprava, která je ve srovnání s takovými týmy jako je Kopřivnice více než do očí bijící. Naši borci nejsou o nic méně šikovní, kvalitní nebo fotbaloví, ba právě naopak, svými výkony a houževnatostí dokázali překvapit i nejsilnějšího soupeře z Frýdku-Místku. Jenže jejich tréninková morálka není zdaleka ideální a tohle se začalo projevovat už daleko dříve před tím, než se zranily naše hlavní pilíře sestavy. Bez pravidelných společných tréninků a dřiny nejde neustále dosahovat nejvyšších cílů. Bez trénování herních situací, individuálních dovedností a fyzické přípravy není možné vyhrávat zápasy do nekonečna, není pro trenéra možné najít ideální herní sestavu. Kluci nemají zažité

základní fotbalové věci, které pak na hřišti prostě proti takovýmto soupeřům dokonale vyniknou. Nelze nad tímto zavírat oči, je třeba o tom mluvit a je třeba to změnit.

Proto chci tentokráte apelovat přímo na naše žáky a dorostence, aby fotbal jako svůj koníček brali vážně. Je třeba k němu přistoupit zodpovědně a uvědomit si, že „bez práce nejsou koláče“. A fotbal přece milujete a chcete, aby vás bavil, aby jste jím bavili i své fanoušky. Tak se k němu postavte čelem a nevynechejte už jediný trénink, který pro vás trenér připravil. Když vás nebude na tréninku 10, ale pouze 2, co se asi tak bude dít? Je to přece i vaše vizitka borci! Tohle je jediná možná cesta, jak udržet v Dobré náš mládežnický fotbal na vysoké úrovni a dorost v krajské soutěži a jak neustále připravovat kvalitní fotbalisty pro náš mužský tým. Do konce sezóny nám zbývají ještě 2 kola, tak pojďme borci udělat vše pro to, abychom si tu třetí příčku uhájili.

Děkuji,

za realizační tým Stanislav Drexler,

vedoucí dorostu